Felicity Trex10Klp3G01 10 kW Threephase Hybrid Inv... VS Felicity T-REX-10KLP3G01 Hybrid Inverter 10kVA 40V...
Compare With
Compare With
VS
A
Felicity Trex10Klp3G01 10 kW Threephase Hybrid Inv...
Felicity
UGX6,897,000
Offers: 1
View Product
A/B
B
Felicity T-REX-10KLP3G01 Hybrid Inverter 10kVA 40V...
Felicity
UGX0
Offers: 0
View Product
Specifications Comparison
Feature Felicity Trex10Klp3G01 10 kW Threephase Hybrid Inv... Felicity T-REX-10KLP3G01 Hybrid Inverter 10kVA 40V...
Overview
Model T‑REX‑10KLP3G01 T-REX-10KLP3G01
Brand Felicity Felicity
Output
AC Output Rated Current 14.5 A 14.5 A
Rated Power 10000 W 10000 W
Power Factor >0.99 >0.99
Nominal Output Frequency 50/60 Hz 50/60 Hz
Displacement Power Factor 0.8 (Leading) to 0.8 (Lagging) 0.8 (Leading) to 0.8 (Lagging)
THDi <3% <3%
Battery
Chemistry Li-ion / Lead-acid -
Nominal Voltage 40V–60V 720 V
Electrical
Max Charging Current 200 A 200 A
Max. Shorted Current 18 A / 18 A 18 A/18 A
Maximum output current - 18 A
Solar Input
MPPT Voltage Range 160V–900 V 200 V
Max PV Input Power 13000 W (6500 W for Single PV) W 13000 W (6500 W for Single PV) W
Max PV Voltage (DC) - 900 V
Number of MPPT Trackers 2 / 1 2/1
Start Voltage 180V 180V
Max PV Open Circuit Voltage 900 V -
Max PV Input Current - 15 A/15 A
AC Input
Max AC Input Voltage L1/L2/L3/N/PE, 230/400 Vac -
Max. Continuous AC Passthrough 30 A 30 A
Nominal DC Input Voltage 2 V 2 V
Anti-Islanding Protection Integrated Integrated
Grid Regulation VDE-AR-N 4105 VDE-AR-N 4105
Grid Regulation VDE-AR N 4105 N 4105
Input AC Voltage Range - 40V Vac
Connectivity
Communication RS232 / RS485 RS232/RS485
Display LCD + LED LCD+LED
Monitor Module WiFi / GPRS WiFi/GPRS
Protection
Ingress Protection IP65 IP65
Output Short Circuit Protection Integrated Integrated
Protection Features - Degree, IP65
Safety Regulation IEC 62109-1 / IEC 62109-1 / -2 -
Insulation Resistor Detection Integrated Integrated
Overcharge Protection - Integrated
Protection level - IP65
Output Over Current Protection Integrated Integrated
Physical
Product Dimensions 655 × 475 × 266 mm 655*475*266 mm
Installation - Style, Wall-mounted
Installation Style Wall-mounted Wall-mounted
Package Dimensions 792 × 597 × 351 mm -
Cooling Concept Smart cooling Smart cooling
Product Weight 38.9 kg 38.9 kg
Operating Temperature -25°C–60°C, >45°C Derating °C Range, "-25°C~60°C, >45°C Derating" °C
Gross Weight 47.1KG -
Compatibility
Brand Compatibility Official: , Official: ,
Other Specs
Warranty 10 Years 10 Years
Overview
Model
T‑REX‑10KLP3G01
T-REX-10KLP3G01
Brand
Output
Nominal Output Voltage
L1/L2/L3/N/PE, 230/400 Vac
L1/L2/L3/N/PE, 230/400 Vac
AC Output Rated Current
14.5 A
14.5 A
Rated Power
10000 W
10000 W
Power Factor
>0.99
>0.99
Nominal Output Frequency
50/60 Hz
50/60 Hz
Displacement Power Factor
0.8 (Leading) to 0.8 (Lagging)
0.8 (Leading) to 0.8 (Lagging)
THDi
<3%
<3%
Battery
Chemistry
Li-ion / Lead-acid
Nominal Voltage
40V–60V
720 V
Electrical
Max Charging Current
200 A
200 A
Max. Shorted Current
18 A / 18 A
18 A/18 A
Maximum output current
18 A
Solar Input
MPPT Voltage Range
160V–900 V
200 V
Max PV Input Power
13000 W (6500 W for Single PV) W
Max PV Voltage (DC)
900 V
Number of MPPT Trackers
2 / 1
2/1
Start Voltage
180V
180V
Max PV Open Circuit Voltage
900 V
Max PV Input Current
15 A/15 A
AC Input
Max AC Input Voltage
Max. Continuous AC Passthrough
30 A
30 A
Nominal DC Input Voltage
2 V
2 V
Anti-Islanding Protection
Integrated
Integrated
Grid Regulation
VDE-AR-N 4105
VDE-AR-N 4105
Grid Regulation VDE-AR
N 4105
N 4105
Input AC Voltage Range
40V Vac
Connectivity
Communication
RS232 / RS485
RS232/RS485
Display
LCD + LED
LCD+LED
Monitor Module
WiFi / GPRS
WiFi/GPRS
Protection
Ingress Protection
IP65
IP65
Output Short Circuit Protection
Protection Features
Degree, IP65
Safety Regulation IEC 62109-1 /
IEC 62109-1 / -2
Insulation Resistor Detection
Overcharge Protection
Protection level
Output Over Current Protection
Physical
Product Dimensions
655 × 475 × 266 mm
655*475*266 mm
Installation
Style, Wall-mounted
Installation Style
Wall-mounted
Wall-mounted
Package Dimensions
792 × 597 × 351 mm
Cooling Concept
Smart cooling
Smart cooling
Product Weight
38.9 kg
38.9 kg
Operating Temperature
-25°C–60°C, >45°C Derating °C
Range, "-25°C~60°C, >45°C Derating" °C
Gross Weight
47.1KG
Compatibility
Brand Compatibility
Official: ,
Official: ,
Other Specs
Warranty
10 Years
10 Years
Frequently Asked Questions
Key differences from the current specs are: MPPT Voltage Range (160V–900 V vs 200 V); Nominal Voltage (40V–60V vs 720 V); Rated Power (10000 W VA vs 10000 W).
Felicity T-REX-10KLP3G01 Hybrid Inverter 10kVA 40V for Residential solar, Commercial and, Mini-grid and rural currently leads on more weighted core specs (100/100 vs 0/100). For home backup, also confirm battery voltage match and your expected daily load before purchase.
Current price snapshot on SolarMarket Uganda is Felicity T‑REX‑10KLP3G01 10 kW Three‑Phase Hybrid Inverter – Smart, High-Efficiency Energy Hub: UGX 6,897,000, Felicity T-REX-10KLP3G01 Hybrid Inverter 10kVA 40V for Residential solar, Commercial and, Mini-grid and rural: varies. Final price depends on seller offer and av